Traumatologia
Traumatologia to inaczej chirurgia urazowa. W ramach tej dziedziny medycyny lekarze podejmują się operacyjnego leczenia urazów kości, schorzeń kości, więzadeł, stawów, mięśni oraz ścięgien. Traumatologia narządu ruchu jest powiązana z innym obszarem medycyny, czyli z ortopedią. Lekarze, którzy specjalizują się w tym obszarze medycyny to traumatolodzy ortopedzi.
Skierowanie do ortopedy traumatologia uzyskuje się od lekarza pierwszego kontaktu. Następuje ono wówczas, gdy Pacjent skarży się na objawy utrudniające codzienne funkcjonowanie, jak np. zaburzenia czucia mięśni, brak napięcia mięśniowego, brak napięcia ruchowego, osobom chorym na reumatyzm lub osteoporozę, osobom po złamaniach kończyn, bóle mięśni, bóle stawów, a także bóle kręgosłupa.
Lekarze traumatolodzy dokonują diagnozy choroby na podstawie wcześniejszych badań radiologicznych, laboratoryjnych, a także ultrasonograficznych. Dzięki specjalistycznym badaniom traumatolog ortopeda uzyskuje informacje o m.in. powikłaniach występujących podczas gojenia urazów, wrodzonych i nabytych chorobach układu ruchu, wadach postawy i wielu innych.
Traumatolodzy leczą np.:
- zwyrodnienia stawów,
- skręcenia stawów,
- skoliozę,
- zapalenie kości i szpiku kostnego,
- urazy kręgosłupa szyjnego,
- złamania kości.
Pacjenci, którzy są najczęściej leczeni przez ortopedów traumatologów to osoby w podeszłym wieku, osoby uprawiające sport wyczynowy i ekstremalny, a także ludzie wykonujący ciężką pracę fizyczną. Wielokrotnie okazuje się, że leczenie zaproponowane przez traumatologa jest ściśle powiązane z pracą fizjoterapeuty w celu ponownego usprawnienia narządu ruchu.